Pierwsze wrażenie czyli above the fold

Termin „Above the fold” (ang. powyżej zakładki) pierwotnie był używany w branży dziennikarskiej jako termin określający treści zawarte w górnej części pierwszej strony gazety. Dlaczego było to tak ważne? Otóż pisma na stoiskach lub w sklepikach złożone są zazwyczaj na pół i widoczna jest jedynie ich niewielka część.

Aby zachęcić klienta do zakupu gazety musiały pojawiać się w tym miejscu najbardziej interesujące treści, nagłówki i opisy głównych artykułów. Obecnie termin ten odnosi się także do stron internetowych i oznacza część witryny pojawiającej się odwiedzającemu zaraz po jej otwarciu. To te treści w większości decydują, czy zainteresowany zdecyduje się dalej przeglądać daną witrynę czy poszuka następnej, ciekawszej. Wszystko, co znajduje się poniżej above the fold nosi nazwę below the fold. Zaprojektowanie interesującej strony nie jest proste z kilku przyczyn. Po załadowaniu witryny internautę musi zaciekawić albo jej treść, albo wygląd.

Jednak to, co widzi odwiedzający nie zawsze jest takie samo. Wiele zależy od przekątnej ekranu, na którym oglądane są dane treści, przeglądarki internetowej i jej indywidualnych ustawień oraz systemu operacyjnego z jakiego internauta korzysta. Doświadczony web designer powinien skorzystać zatem z możliwości jaką dają strony responsywne. Same dostosowują się one do rozdzielczości urządzenia, na którym są przeglądane, niezależnie czy jest to komputer stacjonarny, laptop, urządzenie mobilne czy telewizor.