Algorytm Google

Ilość informacji znajdujących się w Internecie jest nieskończona. Każdy może wyszukać wiadomości nt. interesującej go dziedziny. Inną kwestią jest to, czy publikacje są wiarygodne. Każdy przecież może zamieszczać własne treści.

Aby użytkownik nie zgubił się w otchłani Internetu, twórcy wyszukiwarki Google postanowili skatalogować (zindeksować) wszystkie zasoby. Dzieje się tak dzięki procesowi znajdowania informacji – Googlebot (robot Google) porusza się strona po stronie, zbiera wiadomości, a następnie wysyła na serwery Google. Później następuje proces porządkowania – zgromadzonym danym tworzy się indeksy. To właśnie od indeksu rozpoczyna się wyszukiwanie informacji.

Ok, tylko my przecież szukamy konkretnych wiadomości a nie bilionów stron. Tutaj wyjatkowo użyteczne okazują się algorytmy czyli programy komputerowe analizujące informacje znajdujące się w indeksie. Biorą one pod uwagę ponad 200 czynników aby ostatecznie pokazać treści, które najtrafniej wpisują się w wyszukiwane zagadnienie.